Java Developers’ Day 2008

Written by Mariusz on November 29, 2008

… albo zapiski mocno przeterminowane i niekoniecznie merytoryczne.

Szaroburo i ponuro czyli wieczór i noc na podupadającym krakowskim Kazimierzu

Plotki o coraz mniejszej liczbie turystów odwiedzających Królewski Kraków a w szczególności Kazimierz, potwierdziły się w całej okazałości. Porównując z sytuacją sprzed dwóch lat to … to nie ma porównania. Bez zmian pozostają tylko grupki małych chamskich angielskich pijaczków. Tych, którzy to wszystko mają w dupie tylko ręce w kieszeniach.

Na szczęście mało koszerne żurek i schabowy z kapustą dały radę

The Next Big Thing Czyli przyszłość programowania po amerykańsku

Ted Neward to showman pełną gębą. Praca głosem, gestykulacja, po prostu wzorowe prowadzenie prezentacji. Dowcipy może i momentami przyciężkie, ale cóż poradzić, taki amerykański styl.
A merytorycznie? Widać nad czym teraz pracują w ThoughtWorks – wystąpienie to doskonale spinało się z przedostatnią prezentacją dnia wygłoszoną przez Neala Forda. Tematyka przyszłości języków programowania … i dlaczego będą to języki dynamiczne przedstawiona została przez obu panów w sposób absolutnie wyśmienity.
Po tak znakomitej prezentacji, wydawało się, że dalej będzie już tylko lepiej … i było lepiej … lepiej nie mówić.

Nuuuda, czyli  jestem platynowym sponsorem więc mogę dowolnie bredzić a Ty siedź i słuchaj!

Człowiek, który po chwili pojawił się na mównicy, był wyraźnie niezadowolony z tego, że ma coś powiedzieć. Znudzony był strasznie. W zasadzie nie bardzo wiedział co powiedzieć, co podkreślał nadużywanym „bodajże” … ech, słuchając tego nieszczęśnika zazdrościłem siedzącemu dwa rzędy przede mną słuchaczowi, który czas na tej wyjątkowo nudnej prezentacji, katował pasjansa …
No właśnie, do czego może służyć zabrany na konferencje notebook. Jako że bełkot o tym czy pracuje się w DRQ, ABG a może jednak Asseco nie bardzo mnie interesował, nie tylko zresztą mnie sądząc po liczbie osób opuszczających salę, postanowiłem zająć się znacznie ciekawszą kwestią: „Po co targać przenośny komputer na konferencje”.
Sprawa okazała się prostsza niż na początku się wydawało … nie, nie chodziło o pasjansa, to było tylko niezaplanowane odreagowywanie sponsorowanego prania mózgu. Chodziło o wyszukiwanie odpowiedzi na programistyczne pytania zawarte w ankiecie przygotowanej przez jednego ze sponsorów.

A wracając do prezentacji. Smutny sponsorowany prelegent próbował mówić coś o zastosowaniu Javy w telekomunikacji … JAIN, te sprawy … . W zasadzie to nie jego wina, że wyszło tak kiepsko – on wyraźnie nie chciał tam być.
Jako że nie zanosiło się na to, że to wystąpienie rozwinie się w jakimś sensownym kierunku, a prelegent był wyraźnie niezainteresowany tym co mówił, dołączyłem do wychodzących z Sali w celu konsumpcji  wybornych kanapeczek i tłuczenia automatu z grą Tekken.
Aha, nazwiska tego prelegenta nie przytoczę – nie warto.

Wprost z Bollywood – Jboss Cache.

Następną prezentację przedstawił wysłannik firmy JBoss Manik Surtani. O ile pierwsza prezentacja konferencji była dynamiczna niczym hollywoodzkie kino akcji, o tyle to wystąpienie miało tempo raczej bollywoodzkie. Prelegent sympatyczny, merytorycznie niczego nie można było mu zarzucić, ale kurde, nie porywało. Próby ożywienia przy pomocy śmiania się z własnych, dość abstrakcyjnych zresztą dowcipów, nie przynosiło oczekiwanych rezultatów. Wiedział o tym widać również prowadzący, bo widownie postanowił rozruszać podczas zadawania pytań, co mu się zresztą udało, kiedy to hojnie rozdawał firmowe czapeczki w zamian za zadawanie pytań.
Podsumowując – wykład ciekawy, świetnie porządkujący informacje o keszach wszelakich, nie tylko tych klastrowanych i enterprajsowych.

Po tym wykładzie, nastąpił podział na dwie sesje. Nie były one chyba zbyt „zrównoważone”, ponieważ na sesji II, w której miałem przyjemność uczestniczyć, sporo ludzi siedziało na schodach.
Wchodzenie i wychodzenie z Sali podczas wykładów jest słabe, podział na dwie sale, niestety to zjawisko spotęgował.

Monitoring w J2EE czyli jak uniknąć stanu permanentnej katastrofy

Wykład ten rozpoczął poobiednią część konferencji.
Garkuchnia zdecydowanie najsłabsza z dotychczasowych edycji JDD. Najlepsza, zdecydowanie była ta podczas pierwszej konferencji. Catering z roku 2007 też był niczego sobie, jednak leżał pod względem organizacyjnym … Widok Billa Burke stojącego na końcu kilometrowej kolejki po michę – bezcenny.
Jarosław Błąd w tym wystąpieniu pokazał, że bez silenia się na „amerykański styl”, wymuszony luz i mało śmieszne dowcipy można zrobić sprawną i merytorycznie znakomitą prezentację.
Tematyka wykładu była zdecydowanie życiowa, aż do bólu. Graficzne wizualizacje przykładów różnych padów systemu opartego o J2EE znakomite i przemawiające do wyobraźni zwłaszcza tym, którzy niejeden taki wykres widzieli na żywo.
Podsumowując – świetna prezentacja.

Przyszła kolej na kolejny znakomity wykład, który przedstawił

Lukas Podolski architektów Javy albo XML is dead.

Adam Bien, bo o nim mowa, to pochodzący z Zabrza Niemiec prowadzący wykład po angielsku … z małymi polskojęzycznymi wstawkami  (enterprajs fasola), którymi od razy zjednał sobie konferencyjną publikę.
Później było już tylko lepiej – opowieści o „genialności” niemieckich architektur oprogramowania, ich błyskotliwej wielowarstwowośći bawiły słuchaczy do łez … zwłaszcza tych słuchaczy, którzy musieli w praktyce mierzyć się z cudami inżynierii oprogramowania zza zachodniej granicy.
Cały wykład był pragmatyczny do bólu. Obalał cały czas funkcjonujące mity o nadmiernej „wadze” EJB. Wskazywał na nadmierne wykorzystanie XMLa, archaiczność stosowania warstwy DAO, „nieużywalność” JSF itp.
Jedynym problemem tego wykładu, było to, że „nagle” się skończył. Odniosłem wrażenie, że prelegent nie do końca kontrolował czas, a slajdy były przygotowane na dłuższe wystąpienie.
Nic to. I tak było warto.
Wykład ten był koronnym przykładem na słabe wyważenie pomiędzy dwiema sesjami konferencji. Sala po prostu pękała w szwach – pełne były nawet schody.
Ostatnim wykładowcą występującym podczas II sesji był

Przestraszony Komiter Kontrybuujący JuAj

Czyli programista wprost z IBM dzielnie pracujący nad platformą Eclipse.
Temat wystąpienia zapowiadał bardzo ciekawą godzinkę … i co … i nic.
Na starcie, prelegent, kolejny, którego nazwiska lepiej nie wspominać, stwierdził, że za dobrze nie jest przygotowany … miałem nadzieje, że tylko się kryguje. Później dodał, że swoją prezentacje w zasadzie zerżnął … na szczęście podał źródło skąd.
A merytorycznie?
Ano niechcący (jak sądzę) poddał fachowej i szczegółowej krytyce projekt nad którym pracuje.
Ta wiodąca platforma programistyczna jawi się po wystąpieniu szanownego prelegenta jako projekt prowadzony w wyjątkowo kiepski sposób, w którym panuje straszny burdel a powtarzanie kodu jest uznawanych przez wszystkich regułą.
Całe wystąpienie było przedstawione w języku polskawym, w którym mieszanie słownictwa angielskiego i nieporadnych kalek językowych było na porządku dziennym.
Podsumowując.
Byliśmy światkami nudnej, nie tylko dla widzów, ale także dla zerkającego na zegarek prelegenta,  samokrytyki programisty IBM.

Aaaa był także pozytyw tej nudnej godziny – zachęcił mnie do ponownego przyjrzenia się platformie Netbeans podupadającego ostatnio niestety SUNa.

Aha, tematem prezentacji była przyszłość platformy Eclipse. Jedyną informacją na ten temat było to, że możemy sobie sami poszukać informacji na eclipsowym Wiki, a demo … taaaa jest nawet demo, ale oczywiście go nie zobaczyliśmy, możemy je sobie „ściągnąć” z Internetu – żenua.

A później była jeszcze reklama, innej konferencji … a w zasadzie knajpianego spotkania przy pizzy i piwie, gdzie można sobie „wzajemnie pozaglądać w kod” … Dziękuje, postoje.

Java is a Framework-oriented language

Bryndza IBMowej prezentacji ujawniła się jeszcze bardziej, w kontraście z następującym po niej wystąpieniu Neala Forda.
Było pięknie i absolutnie profesjonalnie. Celne tezy wygłaszane spokojnym, lekko zachrypniętym głosem znakomicie obrazowały doskonale dobrane slajdy.
Wykład ten, wraz z pierwszym tego dnia wystąpieniem, w znakomity sposób spinał klamrą całą konferencje.
Prelegent sprawnie i ze swadą opowiadał o językach programowania i możliwości ich wykorzystywania dla DSL.
Było trochę o językach historycznie, jak i współcześnie.
Nie mogło zabraknąć pochwał dla języków dynamicznych Rubiego i Grooviego oraz krytyki dla nadużywania XMLa.
Oberwało się także mojemu ulubionemu ANTowi … co zrobić. XMLa to chyba nikt już nie lubi. XML jest wręcz deprecated.
Wykład był spokojny zarówno w treści jak i w formie – najlepiej podsumowywało to stwierdzenie, które pojawiło się pod koniec wystąpienia: „evolution not revolution”
Neal Ford udowodnił, że nie trzeba rzucać słabymi żartami, żeby wywołać uśmiech na twarzach słuchaczy.
Goście z ThoughtWorks wykonali znakomitą robotę.
No i Last but not east:

Klimaty OSGIowe w wykonaniu lidera – Jacka Laskowskiego.

Lidera warszawskiego JUGa oczywiście.

W zasadzie nie ma się do czego przyczepić. Sprawnie, konkretnie, fachowo.
Mimo, że w kontekście poprzednich wykładów, z których to można się było dowiedzieć, że „DAO is Death” a XML jest w najlepszym razie „deprecated” slajd z xmlową konfiguracją springa, w której poczesne miejsce zajmowało jakieś DAO wyglądał zabawnie.
Nie mogło się obyć bez żenującego żartu prowadzącego … o tym jak to w przelatujących przez ekran logach programista laseczki widzi …
Przykłady też były, a jakże. Na trzy zadziałał jeden – bardzo widowiskowy nawet.
Ogólnie bardzo nieźle, chociaż nadal nie rozumiem co takiego daje „OSGIowość” (cytat) w czymś takim jak Eclipse.
Podsumowując wykład – warto było zostać do końca.

Podsumowując konferencje – warto było być.

Java Developers’ Day 2008, Kraków, Centrum Konferencyjnym CM UJ, 16 października 2008

PS. Przez cały przydługi tekst nie wspomniałem o fotografie usilnie dokumentującym całą konferencję … a należy mu się chwila uwagi. W skrócie, człowiek ten, powinien się jeszcze wiele nauczyć … zwłaszcza o pracy z lampą błyskową, a dokładnie o tym, ze błyskanie po oczach publiczności konferencyjnej nie ma pozytywnego wpływu ani na ich nastrój ani tym bardziej na jakość otrzymywanych zdjęć.


Subscribe to my RSS feed

2 Comments to “Java Developers’ Day 2008”

  1. Oracle Develop | O czym by tu ... Says:

    [...] skopiowała”, to już chyba przesadne sknerstwo … tfu … troska o środowisko. Krakowskie JDD 08 z materiałami dodawanymi na pamięci USB wypadło nie tylko nie „centusiowato”, ale wręcz [...]

  2. Java Developers’ Day 2010 | O czym by tu ... Says:

    [...] w nieśpiesznym tempie. Miła odmiana po przebieżce z poprzedniego wykładu. Zresztą, na JDD 2008 też było bardzo dobrze. W sumie, to człowiek z taką wiedzą i doświadczeniem powinien [...]

Leave a Comment